Pro řešení optimalizačních úloh, mezi které patří také rozvrhovací úlohy, se většinou využívá specializovaný software nazývaný optimalizační solver. Ten dokáže „chytře“ prohledávat stavový prostor a nacházet dobrá či dokonce optimální řešení.
Existují různé typy solverů jako mip/lp solvery, constraint solvery, sat solvery a jiné. U všech je potřeba pro konkrétní optimalizační problém potřeba nalézt vhodný způsob modelování problému a případně solver rozšířit. Známý solver je například Gurobi, Cplex nebo knihovna solverů OR-Tools.
Od počátku vývoje naší platformy bylo zřejmé, že standardní způsob řešení, tedy zadání kompletní úlohy optimalizačnímu solveru a následné čekání na nalezení řešení, překračuje u komplexnějších a rozsáhlejší úloh možnosti solverů i techniky ve vztahu k paměťové i časové náročnosti.
Proto jsme využili přirozenou dekompozici optimalizační úlohy na podúlohy řešené na úrovni pracovních stanic, která umožňuje řešení škálovat. Tento přístup v praxi odpovídá způsobu řízení výroby, kdy je manažer zodpovědný za určité pracovní stanice. Tímto řešením jsme získali možnost izolovat dopady nenadálých změn ve výrobě pouze na určité stanice a zachovat původní řešení na ostatních stanicích.
Počátek výzkumného evropského projektu ARUM z programu EU Horizon 2020. Získáváme přístup k reprezentativním datům v oblasti výrobních linek od partnerských společností Airbus a Iacobucci.
Klíčová aplikace pro plánování výroby a customizaci letadel Airbus.
Nasazení uživatelské aplikace pro definici různých scénářů a optimalizaci výsledků.
Uvedení sady REST API pro napojení externích systémů aplikací.
EPIQA je uvedena na trh jako produkt pro plánování investičních celků nebo staveb.